راه گشا صنعت

صفر تا صد صنعت با شما

آبمیوه و کمپوت آلوئه ورا چگونه تهیه میشوند

آبمیوه و کمپوت آلوئه ورا چگونه تهیه میشوند

راه گشا صنعت در این مطلب قصد دارد شما را با تولید نوشیدنی و فرآورده های مشتق شده از گیاهی خاص به نام آلوئه ورا آشنا کند.

گیاه شناسی الوئه ورا

صبر زرد طبی یا آلوئه‌ورا با نام علمی: Aloe vera یا شَب‌یار ، صَبر یا صبر زرد نام گیاهی است از سردهٔ سِگِل‌ها (Aloe) راسته مارچوبه‌ای‌ها (Asparagales)، تیره سریشیان (Asphodelaceae) این گیاه بومی آفریقای شمالی است.

مشخصات فیزیکی آلوئه ورا

آلوئه‌ورا بی‌ساقه‌است. البته برخی از آنها دارای ساقه‌ای بسیار کوتاه هستند. این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر رشد می‌کند و از طریق پاجوش تکثیر می‌شود. برگ‌های آن نیزه‌ای کلفت و گوشتی با لبه‌های دندانه‌دار است و رنگ آن سبز تا خاکستری می‌باشد. گل‌های آن بر روی سنبله‌ای می‌رویند که گاه تا ۹۰ سانتیمتر درازا دارد. هر کدام از گل‌های آن آویخته‌است و دارای جام لوله‌ای ۲–۳ سانتیمتری می‌باشد. این گیاه در لوازم آرایشی بهداشتی کاربرد بسیاری دارد.

نام های دیگر آن

نام‌های دیگر آلوئه‌ورا عبارتند از: چادُروار، صبر سقوطری، آلوئه‌ورا، صبر، صبر کموار، صبر زرد، ازوال، ازوادزرد خزانه، مقر، ایلوا، صبارا، آلوئه کوراسائو، آلوئه هندی، آلوئه بارباد، الوا، صباره، برمس، سولع، مقرا، چادروا و صعدنا

گیاهی با خواص طبی

به عنوان یک گیاه طبی سابقه طولانی مدت دارد و قدمت استفاده از آن به سال ۱۷۵۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد. امروزه این گیاه در اغلب مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری از قبیل منطقه کارائیب، جنوب ایالات متحده، آمریکای لاتین و خاورمیانه می‌روید. بسیاری از مردم نیز این گیاه را در گلدان‌های کوچک در منازل خود به منظور درمان سوختگی‌ها و بریدگی‌های جزیی پرورش می‌دهند. آلوئه ورا یک گیاه بادوام با گل‌های زرد است. صبر زرد فاقد ساقه بوده ولی برگ‌های آن دراز و تا ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های این گیاه در انتهای ساقه‌ای که از وسط برگ‌ها خارج می‌شود، می‌روید. برگ‌های سخت آبدار و نیزه‌ای این گیاه به طول ۲۰ اینچ رشد می‌کند و طول کل گیاه تا۴ پا می‌رسد.

چه قسمت های این گیاه ارزش اقتصادی دارد

برگ گیاه الوئه ورا از سه قسمت اصلی پوست ,لایه لعابدار و ژل تشکیل شده که مهمترین قسمت گیاه است .تحقیقات نشان داده که این گیاه دارای بیش از ۲۰۰ ماده موثره شامل عناصر معدنی ضروری ویتامین ها پروتئین ها, چربی ها, امینواسیدها و پلی ساکارید ها می باشد.

شیرآبه (لاتکس) آلوئه ورا  مایع تلخ و زرد رنگ است که از بخش های ویژه ای از پوسته داخلی برگ استخراج می شود و اثرات بسیار قوی دارد.

ژل آلوئه ورا تشکیل شده است از ۹۵ درصد آب و ۵ درصد حاوی مواد فراوانی که تا کنون ۸۰ نوع انها شناسایی شده اند و اثرات ان بروی انسان ثابت شده است.

پودر آلوئه ورا ژل خشک شده است که جهت ماندگاری بیشتر و مصرف بهینه تولید شده است تمام خواص ژل آلوئه ورا را دارد.

 

ترکیبات شیمیایی

گیاه، حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن از جمله آلوئین‌های A2 و B به میزان ۴۰–۲۵٪ کل ترکیبات و مشتقات کرومون از جمله آلوئه رزین A2،B و C است. ترکیبات مهم دیگر آلوئه شامل قندها از جمله: گلوکز، مانوز و سلولز، آنزیم‌ها از جمله: اکسیداز، آمیلاز و کاتالاز، هچنین ویتامین‌هایی نظیر: B1،B2،B6،C,E و اسیدفولیک و مواد معدنی مانند: کلسیم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم می‌باشند. صبر زرد موادی نظیر آلوئین فامودین، آنتراکینون، ایزوباربالوئین و مقدار صمغ آن در حدود ۱۲٪ می‌باشد.

 

بیشترین محصولات تولیدی از آلوئه ورا

از این گیاه مفید میتوان محصولا مختلفی نظیر نوشیدنی ،آبمیوه همراه با قطعات و یا پالپ میوه، مربا، کمپوت، میکس میوه ، دسر و … تهیه نمود.

در دنیا بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی بر پایه ماده موثره این گیاه تولیدات فراوانی شده است.

 

بیشترین محصول تولیدی در ایران

در ایران بیشتر به نوشیدنی های آلوئه ورا آن هم با پالپ و یا آبمیوه های حاوی پالپ و قطعات آن اهمیت داده میشود.

به عنوان ترئین این نوشیدنی های گوارا میتوان از دانه های تخم شربتی یا همان بذر ریحان نیز استفاده کرد تا تداعی یک شربت سنتی و سالم را برای مشتری داشته باشد

 

پایه اول در تولید این محصول

تهیه پالپ یا حبه های آلوئه ورا می باشد که باعث ابتکار عمل ما در انواع تولید محصولات میشود.

 

فرآیند تولید کمپوت آلوئه ورا

کمپوت سازی دو مرحله کاملا مجزا را شامل می شود . مرحله اول آماده نمودن آلوئه ورا برای تهیه کمپوت و مرحله دوم فرآیند کمپوت سازی می باشد.

 

فرآیند تولید مربای آلوئه ورا

فرایند تولید مربای آلو ئه ورا به صورت زیر است

میوه به همراه شکر، آب و افزودنی ها مجاز و در بعضی از اوقات با افزودن پکتین در سیستم پخت پاتیل و یا بچ (مخازن تحت خلاء) تهیه شده و به صورت Hot filing یعنی پرشدن شیشه ها به صورت داغ و دربندی آن تهیه میشود.

 

فرآیند تولید کنسرو و کمپوت آلوئه ورا

فرایند تولید کمپوت و کنسرو آلو ئه ورا به صورت زیر است

ژل فیله شده توسط کارگر و یا دستگاه پوستگیر ، به مرحله حبه کنی میرسد. در این مرحله به قطعات کوچکی تقسیم میشوند و پس از پر شدن توسط دستگاه یا کارگر خط تولید در ادامه مسیر مرحله شربت ریزی را پشت سر می گذارد.

سپس از دستگاهی به نام اگزاست عبور میکند. وظیفه این دستگاه این است با تزریق بخار به محصول اکسیژن محبوس شده در شیشه یا قوطی را خارج کرده و آماده مرحله دربندی شود.این دستگاه اصولا با بخار آب و بعضی اوقات در بستر آب داغ عمل میکند.این دستگاه در واقع خلاء نسبی ایجاد میکند پس از  مرحله دربندی و کندانس شدن بخارات زیر درب.

اگزاستینگ آرام و طولانی از یک طرف برای افزایش درجه حرارت محتوی قوطی قبل از فرآیند حرارتی و رساندن حرارت آن به حرارت حدود ۷۵-۷۰ درجه سانتیگراد و از طرف دیگر برای خروج حبابهای هوا و گازها و تأمین خلاء لازم پس از بسته بندی لازم است، این عمل اگربه تدریج و به آرامی صورت گیرد و موجب تسهیل در تعادل فشار اسمزی داخل و خارج از دانه ها می شود و از چروکیده شدن سطح و پاره شدن آنها جلوگیری می شود. عمل اگزاستینگ در حرارت ۸۵ تا ۹۰ درجه و به مدت ۱۰ تا ۱۷ دقیقه برای خروج کامل گازها از دانه ها مناسب است. که پس از آن درب بندی صورت می گیرد.

به فاصله کمی از دستگاه مرحله دربندی انجام میشود.حالا زمان آن رسیده تا شیشه ها یا قوطی ها به داخل تونل پاستوریزه که گاهی اوقات اتوکلاو عبوری هم نامیده میشود و یا با سبدهای بزرگ در اتوکلاوهای زمینی عمودی وارد شده و همانند زودپر منازل شما پس از بسته شدن درب با فشار بخار معینی که تاسیسات دیگ بخار شما آن را تامین میکند در مدت معینی پخته میشوند.

دلیل این مرحله استریل کردن محصول به همراه قوطی و یا شیشه است.

در نهایت پس از اتمام اتوکلاو آنها را سرد کرده که اصولا توسط تونل کنک کننده دوشی که بر روی ظروف ما آب سرد همانند دوش میپاشد و در انتها فن های قوی که آب را از روی قوطی  و شیشه ها خشک میکنند ادامه می یابد.دلیل خشک کردن نهایی توسط فن ها این است که درب ها دچار زنگ زدگی نشوند در مرحله انبار مانی

در انتها اگر شیشه و قوطی چاپی نبوده اند به مرحله لیبل زنی، تاریخ زنی و شیرینگ هدایت میشوند

 

فرآیند تولید آبمیوه آلوئه ورا

فرایند تولید آبمیوه و نوشیدنی آلو ئه ورا به صورت زیر است

ژله به صورت فیله از دستگاه چرخ گوشت و یا پالپ کن عبور داده و شده ، سپس در تانک ذخیره ای به همراه آب و مواد افزودنی شربت تهیه میشود

در مراحل بعدی در بطری و شیشه ها پر میشود.یک مرحله پاستور را در تونل پاستور طی کرده و سمت قسمت لیبل زنی ، شیرینگ و بسته بندی هدایت میشوند.

راه گشا صنعت شما را به دیدن فیلم های جذاب از تولید این محصول با ارزش در دیگر کشورهای جهان دعوت می نماید.

Telegram Facebook WhatsApp +Google Twitter LinkedIn
منبع: راه گشا صنعت ارسال شده در ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ آشنايي با خطوط توليدي, مطالب آموزشی
طراحی سایت

کلیه مطالب برای راه گشا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون کسب اجازه از مدیران سایت پیگرد قانونی دارد.

طراحی و پیاده سازی توسط تیک4